Jesteś tutaj: Start / O nas

O nas

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie jest jednostką organizacyjną Powiatu Jasielskiego. Jest to ośrodek wsparcia dziennego pobytu dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi z terenu Powiatu Jasielskiego, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Dba o podtrzymywanie efektów leczenia, dążenie do odzyskania aktywności, rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań. Stwarza warunki do miłego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczestnicy w Ośrodku uczą się umiejętności samodzielnego życia i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Pomoc skierowana jest także do rodzin osób korzystających z ośrodka.

Nasz Dom jest miejscem przyjemnym i bezpiecznym, w którym osoby dotknięte chorobą czują się jak u siebie, odzyskują zdolności do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym i społecznym. Pomagamy naszym uczestnikom w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego i rozpoznawaniu ich potrzeb, wskazujemy na ich możliwości i sposoby realizacji.

 

W realizacji celów Dom w szczególności zapewnia:

 1. Niezbędną opiekę, w tym pielęgniarską.
 2. Prowadzenie zajęć terapeutycznych pobudzających uczestników do rozwijania zdolności    dokonywania własnych wyborów i podejmowania decyzji.
 3. Inicjowanie sytuacji interpersonalnych, które wpływają na poprawę funkcjonowania społecznego.
 4. Terapię zajęciową rozwijającą indywidualne zainteresowania, zdolności manualne oraz    umiejętność wykonywania różnorodnych prac, w tym prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
 5. Pomoc uczestnikom w załatwianiu ważnych spraw osobistych oraz socjalnych.
 6. Rehabilitację i podnoszenie sprawności ogólnej poprzez udział w gimnastyce orazw zajęciach rekreacyjno-sportowych.
 7. Organizowanie spotkań i imprez kulturalno – rekreacyjnych integrujących uczestników ze społecznością lokalną.
 8. Zajęcia indywidualne i grupowe utrwalające i rozwijające nawyki codziennej aktywności prowadzone w formie treningów.
 9. Prowadzenie wsparcia dla rodzin i opiekunów uczestników.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-09-28
Data publikacji:2017-09-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Dariusz Mendela
Liczba odwiedzin:3923