Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nasz Dom

Nasz Dom

Nasz Dom

Wycieczka do Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie

26go kwietnia 2023 roku Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowego Żmigrodu wraz z Panią Kierownik oraz Opiekunami udali się na wycieczkę do Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.

W dniu 26.04.2023 r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie. Muzeum Narciarstwa w Cieklinie utworzone zostało w 2008 roku, dzięki staraniom samorządu Gminy Dębowiec, kolekcjonerów oraz mieszkańców Cieklina. Dla potrzeb muzeum przystosowano budynek nowego Wiejskiego Domu Kultury w Cieklinie. Patronem muzeum został Stanisław Barabasz, który ponownie wprowadził narty do Polski po trzywiekowym okresie zapomnienia. Używał nart własnej konstrukcji, wykonanych w Cieklinie w roku 1888 przez dworskiego stelmacha Teodora Poliwkę. To wydarzenie zapoczątkowało historię polskiego współczesnego narciarstwa. Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 10 kwietnia 2008 roku.

Opiekun Muzeum Pan Wiesław Czechowicz w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o historii nart oraz o kolekcji, która jest naprawdę bardzo imponująca. Obejrzeliśmy również film o Stanisławie Barabaszu, który przybliżył nam biografię tej osoby.

Muzeum posiada jedną z największych w kraju kolekcji sprzętu narciarskiego. W zbiorach znajdują się narty, kijki, buty, wiązania, medale, odznaki, książki oraz inne materiały o tematyce narciarskiej. Eksponaty ułożone chronologicznie pozwalają zobaczyć jak przez 120 lat zmieniało się narciarstwo w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują najstarsze narty. Jedna z nich posiada odręcznie wykonany napis "1917 r.". Druga została w całości wycięta z bukowej deski, posiada prymitywne wiązanie ze szczękami metalowymi oraz rzemieniem napalcowym i okólnym zapinanym na proste sprzączki. Na ślizgu widnieje napis "Rok 1925. Iwonicz". Ponadto na uwagę zasługują książki, m.in. "Podręcznik narciarski" Aleksandra Bobkowskiego z 1918 roku, a także Regulamin zawodów narciarskich" wydany w 1927 roku.

W muzeum znajduje się również naturalnych rozmiarów fotografia pierwszej narty wykonanej w Polsce, właśnie w Cieklinie, przez wspomnianego już stelmacha Teodora Poliwkę, pod kierunkiem ojca polskiego narciarstwa, Stanisława Barabasza. Zbiory muzeum ciągle się powiększają dzięki kolekcjonerom, którzy przekazują swoje pamiątki.

Dzięki uprzejmości Pana Pawła Pierzowicz, udało nam się obejrzeć przedpremierowo wystawę pt. „Dzieje Straży Pożarnej w Gminie Dębowiec”. Przygoda Pana Pawła z historią Ochotniczej Straży Pożarnej zaczęła się 7 lat temu. Na początku kolekcjonował modele samochodów strażackich. Później postanowił zagłębić się w historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębowcu. Udało mu się zgromadzić pokaźny zbiór. W swojej kolekcji posiada stare zdjęcia, mundury strażackie, hełmy, sikawki, sprzęt do gaszenia pożarów, kalendarze i plakaty oraz wiele dokumentów. Kronika znaleziona u dziadka Jana Pierzowicza, która została wydana na 100-lecie OSP Dębowiec zainspirowała go do kontynuowania pisania kronik. Pierwszą kronikę opracował końcem 2017 roku. By zgromadzić jak najwięcej informacji, odwiedzał starszych druhów, słuchał ich wspomnień, szukał dokumentów. Najwięcej informacji przekazał mu wujek, Ludwik Biesiadzki, który wstąpił do straży w Dębowcu 15 maja 1943 roku. Przez wiele lat był prezesem, a następnie do końca życia pełnił funkcję gospodarza. Na wystawie w Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie dodatkowo pokazał pamiątki związane z Ochotniczą Strażą Pożarną w Cieklinie. Zgromadził wiele medali, dokumentów i zdjęć, które udostępniły mu rodziny zasłużonych nieżyjących już druhów. Nie zabrakło informacji i fotografii dokumentujących pożar Cieklina z 20 maja 1970 r. podczas którego spłonęło 35 budynków. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi we czwartek, 4 maja 2023 r. o godzinie 19:30.

Serdecznie dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie oraz poświęcony nam czas!

Autor: Maria Kosińska