Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nasz Dom

Nasz Dom

Nasz Dom

Wycieczka do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy

6-go i 7-go lipca 2022 r. Uczestnicy wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Trzcinicy koło Jasła, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”, od wieków nazwane „Wałami Królewskimi”.

Miejsce to jest jednym z najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce, gdyż znajduje się w nim osada obronna sprzed 4 tys. lat. Nasza wycieczka została podzielona na dwa dni ze względów logistycznych. Plan wycieczki obejmował seans filmowy na multimedialnym ekranie, gdzie mogliśmy odbyć błyskawiczną podróż w czasie, gdzie jeden krok to kilkaset, a czasem nawet tysiąc lat. Uczestnicy z zaciekawieniem obejrzeli film o dziejach grodu oraz początkach Słowian na ziemiach Polskich. Następnie w asyście przewodnika, który oprowadził nas po sali muzealnej obejrzeliśmy zgromadzone eksponaty związane z historią tego miejsca. Kolejnym etapem było zwiedzanie terenu Skansenu, na którym zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej, z początków epoki brązu i osady słowiańskiej, z wczesnego średniowiecza. Mogliśmy poznać i dowiedzieć się jak żyli ludzie w tamtym czasie, jakich używali narzędzi, przedmiotów, co jedli i czym się zajmowali. Uczestnicy, którzy mieli lepszą kondycję fizyczną wspinali się na wzgórze, gdzie zrekonstruowano wały obronne i bramy prowadzące na teren grodziska, w którym mogliśmy podziwiać zrekonstruowane ponad 150 metrowe wały obronne, 2 bramy, oraz 6 chat. Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali przewodnika, który opowiedział im o historii tego miejsca oraz przekazał wiele ciekawostek dotyczących osady. Na koniec trasy kilku Uczestników wyszło na taras widokowy, gdzie mogli obejrzeć piękną panoramę Karpackiej Troi i okolic. Następnie wspólnie pojechaliśmy na pyszny obiad do Restauracji „Elita smaku” w Jaśle,oraz udaliśmy się do Kawiarni Parkowa na lody. Również spacerowaliśmy po jasielskim parku oraz nie zabrakło zdjęć przy fontannie. Zwieńczeniem naszej, wakacyjnej wycieczki była tężnia solankowa, na terenie obiektu rekreacyjnego „Przystanek Kwiatowa”. Uczestnicy mogli odpocząć, a zarazem pooddychać świeżym powietrzem, bogatym w mikroelementy, gdyż nawet godzinny pobyt na tężni, rekompensuje nam 3 dniowy pobyt na wakacjach nad morzem.

Uczestnicy zmęczeni, a zarazem bogatsi w nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę wrócili do swoich domów.

Autor: Anna Dziedzic-Kopa i Jagoda Łukaszewska