Zakres działalności
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie (nazywany w dalszej części skrótem ŚDS) świadczy usługi specjalistyczne w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
- Usługi dostosowane są do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczestników.
- Rodzaj i zakres usług dla każdego uczestnika ŚDS określany jest w indywidualnym planie wspierająco – aktywizującym. Plany tworzone są przez Zespół Wspierająco – Aktywizujący, w skład którego wchodzą kierownik ŚDS oraz wszyscy merytoryczni pracownicy.
- Plan postępowania wspierająco – aktywizującego obejmuje:
- trening funkcjonowania w codziennym życiu w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;
- trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów: w tym kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami i innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury;
- trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się;
- trening umiejętności społecznych;
- trening umiejętności spędzania czasu wolnego;
- poradnictwo psychologiczne;
- pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych;
- trening lekowy;
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;
- terapię zajęciową;
- terapię ruchową;
- niezbędną opiekę;
- zajęcia rekreacyjno – kulturalne;
- zajęcia rozwijające funkcje psychomotoryczne u osób z niepełnosprawnością sprzężoną;
- inne formy postępowania, w tym przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej, podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku.
- Rodzaj i zakres zajęć w ramach planu postępowania wspierająco – aktywizującego jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczestnika.
- ŚDS zapewnia swoim uczestnikom:
- jeden posiłek dziennie oraz podstawowe napoje,
- odpowiednie warunki terapeutyczne i rehabilitacyjne,
- możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych poza siedzibą placówki,
- należyte i bezpieczne warunki sanitarne i higieniczne,
- ochronę prywatności oraz ochronę wolności sumienia i wyznania,
- odpowiedni standard świadczonych usług określony we właściwych przepisach prawa,
- bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową.
- ŚDS zapewnia dodatkowo uczestnikom, w miarę swoich możliwości, usługi transportowe polegające na dowożeniu na zajęcia z miejsca zamieszkania lub z innego miejsca, uzgodnionego z kierownikiem oraz odwożenie po zajęciach.
- ŚDS zapewnia swoim uczestnikom warunki do rozwoju samorządności. Uczestnicy ŚDS mogą tworzyć samorząd, którego jednym z celów jest kształtowanie i umacnianie zachowań sprzyjających samopomocy.
- W realizacji zadań ŚDS współpracuje z innymi organizacjami, instytucjami, osobami fizycznymi.