Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nasz Dom

Nasz Dom

Nasz Dom

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa ma na celu usprawnianie poprzez zastosowanie różnych planowanych i celowych zajęć typu manualnego, jej celem jest też pobudzenie do spontanicznej twórczości, zaspokojenie u uczestników potrzeby osiągnięcia sukcesu, użyteczności.

 

W ramach terapii zajęciowej działają następujące pracownie:

Pracownia plastycznaPracownia plastyczna - celem tej pracowni jest uwrażliwienie na piękno, wykonywanie prac różnymi technikami plastycznymi, ujawnienie i odreagowanie negatywnych emocji, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Pracownia rękodzieła artystycznego z elementami krawiectwa Pracownia rękodzieła artystycznego z elementami krawiectwa - podczas zajęć w tej pracowni uczestnicy rozwijają sprawność manualną, koordynację wzrokowo – ruchową, wyobraźnię i kreatywność. Uczą się spędzania czasu wolnego w sposób twórczy jednocześnie prowadzą do rozładowywanie napięć emocjonalnych.

Pracownia medialna Pracownia medialna - zajęcia w pracowni medialnej prowadzone będą za pomocą różnych metod i form pracy dostosowanych indywidualnie do uczestników w zależności od stopnia ich niepełnosprawności oraz umiejętności pisania i czytania. Mają na celu praktyczną obsługę komputera, poznanie systemów operacyjnych i najważniejszych jego programów, a także korzystania z różnych gier komputerowych. Uczestnicy oswajają się z nowoczesną techniką.

Pokój relaksacji Pokój relaksacji - celem prowadzonych w nim zajęć jest uzyskanie stanu relaksu, a zatem opanowanie wegetatywnych objawów lęku i uzyskanie odprężenia psychicznego. Techniki relaksacyjne pomagają zredukować stres i uzyskać przekonanie o możliwości zapanowania nad reakcjami własnego organizmu. Regularnie stosowane stają się dobrą ochroną przed nieustannym napięciem emocjonalnym.

Pracownia kulinarnaPracownia kulinarna – w pracowni kulinarnej uczestnicy poznają zasady higieny osobistej, wyrabiają nawyk zakładania odzieży ochronnej, uczą się utrzymywania w czystości jadalni i pracowni, przygotowują menu, nabywają umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych, poznają zasady racjonalnego odżywiania się. Poznają sposoby sporządzania potraw i prostych dań, uczą się przygotowania posiłków na specjalne okazje. Uczą się estetycznego nakrywania do stołu, dekoracji potraw oraz zasad zachowania się przy stole podczas spożywania posiłku. Nabywają i utrwalają umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD, zapoznają się z zasadami prawidłowego przechowywania żywności. Rozwijają umiejętność wzajemnej współpracy i wzajemnej pomocy.

Pracownia stolarsko – ceramiczna Pracownia stolarsko – ceramiczna - celem pracowni jest zdobycie umiejętności posługiwaniem się prostymi narzędziami i urządzeniami stolarskimi, utrwalanie zasad bezpiecznego korzystania z tych narzędzi oraz urządzeń technicznych. Tutaj uczestnicy nabywają umiejętności wykonywania drobnych napraw w gospodarstwie domowym.