Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Nasz Dom

Nasz Dom

Nasz Dom

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji 3 Maja

2 Maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który łączy się też z Dniem 3 Maja ustanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie postanowiliśmy uczcić te święta.

Konstytucja 3 Maja właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791r. była pierwszą w Europie i drugą na świecie ( po konstytucji amerykańskiej z 1787r.) spisaną konstytucją. Była dokumentem państwowym uchwalonym przez Sejm Wielki i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dokument ten zmodernizował państwo polskie wprowadzając szereg reform politycznych.

Z kolei pierwsze wzmianki o barwach państwowych datowane są już na rok 1831 kiedy to parlament wprowadził barwy białą i czerwoną jako kolory państwowe.

Celem Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest rozpowszechnianie wiedzy na temat Polskich Symboli Narodowych oraz zachęcanie obywateli do manifestowania swojej dumy z biało-czerwonych barw. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu. Biel symbolizuje czystość, prawość i uczciwość, natomiast czerwień to odwaga, waleczność i miłość do ojczyzny. Razem tworzą kompozycję o silnym przekazie narodowym i historycznym. Na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Flaga Polski jest wyrazem tożsamości narodowej i dumy, który symbolizują zarówno historię, jak i współczesność kraju. Nawiązuje do niepodległości, wolności oraz szacunku dla tradycji i bohaterów, którzy walczyli o Polskę.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie uczcili podniośle ten dzień, prezentując flagi narodowe, które wcześniej samodzielnie wykonali. Zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem przy biało – czerwonej.

Autor: Joanna Nowak