Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie jest jednostką organizacyjną Powiatu Jasielskiego. Jest to ośrodek wsparcia dziennego pobytu dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi z terenu Powiatu Jasielskiego, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Dba o podtrzymywanie efektów leczenia, dążenie do odzyskania aktywności, rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań. Stwarza warunki do miłego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczestnicy w Ośrodku uczą się umiejętności samodzielnego życia i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Pomoc skierowana jest także do rodzin osób korzystających z ośrodka.
Nasz Dom jest miejscem przyjemnym i bezpiecznym, w którym osoby dotknięte chorobą czują się jak u siebie, odzyskują zdolności do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym i społecznym. Pomagamy naszym uczestnikom w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego i rozpoznawaniu ich potrzeb, wskazujemy na ich możliwości i sposoby realizacji.
W realizacji celów Dom w szczególności zapewnia:
- Niezbędną opiekę, w tym pielęgniarską.
- Prowadzenie zajęć terapeutycznych pobudzających uczestników do rozwijania zdolności dokonywania własnych wyborów i podejmowania decyzji.
- Inicjowanie sytuacji interpersonalnych, które wpływają na poprawę funkcjonowania społecznego.
- Terapię zajęciową rozwijającą indywidualne zainteresowania, zdolności manualne oraz umiejętność wykonywania różnorodnych prac, w tym prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
- Pomoc uczestnikom w załatwianiu ważnych spraw osobistych oraz socjalnych.
- Rehabilitację i podnoszenie sprawności ogólnej poprzez udział w gimnastyce orazw zajęciach rekreacyjno-sportowych.
- Organizowanie spotkań i imprez kulturalno – rekreacyjnych integrujących uczestników ze społecznością lokalną.
- Zajęcia indywidualne i grupowe utrwalające i rozwijające nawyki codziennej aktywności prowadzone w formie treningów.
- Prowadzenie wsparcia dla rodzin i opiekunów uczestników.