Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie

XII edycja Konkursu Proekologicznego pn. "Inny wymiar recyklingu z jesiennym akcentem"

W dniu 30 października 2024 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie odbył się Dzień Otwarty połączony z XII edycją Konkursu Proekologicznego pod nazwą „Inny wymiar recyklingu z jesiennym akcentem”.

Do uczestnictwa w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło swój udział 13 placówek tj. Środowiskowy Dom Samopomocy z Przysiek, z Cergowej, z Krosna przy ul. Kletówki, z Krosna przy ul. Hallera, z Potoku, z Brzostku, z Jasła, z Zagórza, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Jasła, Dzienny Dom Opieki z Osobnicy, Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy z Gorlic, Dzienny Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach z filią w Bobowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Nowego Żmigrodu.
Na XII edycję Konkursu Proekologicznego do Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie zawitali zaproszeni goście: Pan Tadeusz Gorgosz – Wicestarosta Powiatu Jasielskiego, Pan Grzegorz Pers – Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Pani Cecylia Piwowar – Nadymus – Radna Powiatu Jasielskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kątach, Pan Tomasz Klich - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Jaśle, Pani Aleksandra Mrugał – Zastępca Wójta Gminy Nowy Żmigród, Pani Magdalena Szewczyk – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Żmigrodzie wraz z delegacją, Pani Joanna Dykas – Kierownik Placówki Wsparcia Dziennego w Desznicy, Pani Urszula Olchawa oraz Pani Sabina Kois – delegacja z Magurskiego Parku Narodowego, Dyrektorzy, Kierownicy, Opiekunowie oraz Uczestnicy zaproszonych przez nas placówek, Pani Teresa Bakuta wraz z delegacją z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Żmigrodu.

Placówki przygotowały prace plastyczne w dwóch kategoriach:

  1. „Jesienne drzewo”- praca przestrzenna z wykorzystaniem jednego rodzaju materiału, pochodzącego z recyklingu ( np. z butelek plastikowych, kapsli, gazet itp. ) Praca może posiadać walory zarówno dekoracyjne jak i praktyczne.
  2. „Bioróżnorodność w ekosystemie leśnym” - obraz malowany farbami na płótnie lub na kartce z bloku technicznego w antyramie o wymiarze A2 ( z uwzględnieniem różnorodnych gatunków roślin i zwierząt ).

W obu kategoriach w ocenie prac były brane pod uwagę pomysłowość, kreatywność oraz estetyka wykonania.

Celem naszego konkursu jest:

  • rozwijanie twórczej aktywności uczestników,
  • integracja osób niepełnosprawnych,
  • wymiana doświadczeń artystycznych,
  • wzbogacenie i uduchowienie wnętrza naszych uczestników,
  • promowanie wizerunku osób niepełnosprawnych,
  • oraz promocja ekologii wśród osób niepełnosprawnych.

Przygotowaliśmy występy artystyczne w wykonaniu naszych utalentowanych Uczestników - już cyklicznie gościem specjalnym spod „samiuśkich Tater” był nasz góral, w rolę wcielił się Mateusz, który w bardzo zabawny sposób opowiedział o spotkaniu klasowym, następnie Rafał recytował piękny wiersz o tematyce jesiennej, który był idealnym wstępem do prelekcji, które przygotowały dla nas Pani Urszula oraz Pani Sabina z Magurskiego Parku Narodowego. Uczestnicy wszystkich Placówek bardzo się zaangażowali w przygotowane zajęcia i wspólnymi siłami stworzyli piękny jesienny obraz. Na zakończenie w skeczu pt. „Bigos” wystąpili Mateusz i Tadeusz.

Odbył się również quiz ekologiczny, w którym za prawidłową odpowiedź każdy Uczestnik otrzymał nagrodę.

Komisja konkursowa, w skład której weszli Pani Aleksandra Mrugał, Pan Tadeusz Gorgosz oraz Pan Tomasz Klich, nagrodziła:

W pierwszej kategorii „Jesienne drzewo”:

I miejsce – Maria Stawarz ŚDS Brzostek
II miejsce – Katarzyna Filip ŚDS Potok
III miejsce – Łukasz Stypuła ŚDS Krosno ul. Kletówki

W drugiej kategorii „Bioróżnorodność w ekosystemie leśnym”

I miejsce – Marcin Guzik ŚDS Zagórz
II miejsce – Jadwiga Fornal ŚDS Nowy Żmigród
III miejsce – Edward Kuchta Dzienny Dom Opieki z Osobnicy

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Konkurs zakończył się wspólną zabawą taneczną.
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w konkursie!
Do zobaczenia za rok!

Autor: Maria Kosińska