Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Żmigrodzie

Akcja Żonkile 2023

19 kwietnia, w 80 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Nowego Żmigrodu wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile".

W dniu 19.04.2023 r. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Żmigrodzie wzięli udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”. „Łączy nas pamięć” – przypomina co roku 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2023 roku, w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, instytucja już po raz 11. organizuje społeczno - edukacyjną akcję Żonkile. Tym razem przyświecają jej także słowa tzw. XI przykazania: „Nie bądź obojętny”.

Uczestnicy na zajęciach z terapii zajęciowej wykonali symboliczne, papierowe żonkile.

Uczestnik Mateusz w ramach zajęć komputerowych przygotował bardzo ciekawą prelekcję o Powstaniu Warszawskim oraz przybliżył nam symbolikę żonkili.

… „W 1940 roku za murami warszawskiego getta hitlerowcy zamknęli prawie pół miliona Żydów. Latem 1942 roku rozpoczęła się tzw. wielka akcja likwidacyjna. Do ośrodków zagłady wywieziono blisko 300 tysięcy Żydów. 19 kwietnia 1943 roku dwa tysiące żołnierzy wkroczyło do getta – spotkali się jednak z oporem, jakiego się nie spodziewali. Był to największy zbrojny zryw Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Od 11 lat o tym akcie odwagi przypomina Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Ten zryw jest na świecie symbolem walki o godność. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję”... Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Dzięki uczestnictwu w akcji oraz prelekcji Uczestnika Mateusza nasi Uczestnicy w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi. Oby ta historia już nigdy się nie powtórzyła...

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję „Żonkil”!

Autor: Maria Kosińska